Novinky našich partnerů
Přeprodávání léků je nezákonné a může ohrožovat zdraví pacientů
V posledních týdnech probíhají médii zprávy o případech, kdy dochází k nezákonnému přeprodeji léků na internetu – ať už na online bazarech nebo na sociálních sítích.
Jedná se zpravidla o léky nedostatkové, které postihly v nedávné době výpadky, například o léky na horečku nebo i o antibiotika a další léčivé přípravky dostupné pouze na předpis. Česká lékárnická komora pacienty a veřejnost před podobnými nabídkami varuje, protože jsou nelegální, a především není zaručen účinek ani bezpečnost těchto přípravků. Pokud pacient potřebuje lék, který má právě výpadek, nejlepší volbou zůstává porada s lékárníkem, případně, pokud se jedná o lék vydávaný na předpis, i konzultace s lékařem.
Léky nejsou běžné zboží
Způsob zacházení s léčivými přípravky je zakotven v zákoně o léčivech, který mimo jiné přesně stanovuje, kdo může léky veřejnosti vydávat. Mezi tyto oprávněné osoby běžní občané nepatří. Pokud se fyzická osoba bez oprávnění pokusí prodat léčivý přípravek, hrozí jí podle zákona o léčivech pokuta až do výše 2 milionů korun. Přičemž nezáleží na tom, jestli léčivý přípravek pochází z ČR nebo ze zahraničí (přestupky fyzických osob jsou shrnuty v § 108 zákona o léčivech).
Pro léky jedině do lékárny
„Na tyto inzeráty je jedině správné nereagovat. Kromě toho, že jsou nezákonné, pacient neví, kde byly nabízené přípravky získány, odkud pochází, jak bylo s léčivým přípravkem zacházeno, zda nebyl vystaven mrazu, slunečnímu záření nebo jiným nepříznivým vlivům, kvůli kterým se léčivý přípravek může stát nebezpečným. Také není zaručeno, zda inzerovaný přípravek opravdu obsahuje účinnou látku, kterou obsahovat má, a zda nejde o padělek,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.
Kromě toho pacient při koupi léku z neznámého zdroje na internetu nezíská žádné informace o jeho správn ém dávkování a případných kontraindikacích.
„Důležitou součástí výdeje léčivých přípravků je i dispenzace, která zaručí, že je pacientovi vydán lék vhodný na jeho potíže, a s ním i informace o správném dávkování a bezpečnému užívání. Ty poskytuje zdravotnický odborník, a to při výdeji léčivých přípravků pacientovi v lékárně, zároveň si také ověřuje, že pacient jeho pokyny chápe,“ dodává viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
TZ
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28.–29. září 1991.
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
Další aktuality v této rubrice
- Každý rok přibude 250 lidí nakažených virem HIV – roste počet pozitivních heterosexuálů
- Cena Nadace Vodafone Rafael: 200 000 korun pro neziskovku
- GaudiaPro zve na ochutnávku psychoterapeutického výcviku
- Otevřený dopis POUZP poslancům ČR
- Onkologické sestry se sejdou v Brně
- O nové léky na hubnutí je velký zájem – odborníci však varují před riziky!
- Umělá inteligence pomůže praktikům s „papírováním“
- Státní vyznamenání pro zakladatelku Loono Kateřinu Šédovou: Je to velká motivace i závazek
- Zkoumají, zda odhalí rakovinu slinivky břišní – z krve a včas
- Nový lék na epilepsii slibuje lepší léčbu