Florence podporuje  
Zpět na přehled aktualit

Aktuality

Stoletý Ferdinand Knobloch byl průkopníkem české psychoterapie

Datum: 15. 8. 2016
Stoletý Ferdinand Knobloch byl průkopníkem české psychoterapie

Ferdinand Knobloch, který se narodil před 100 lety, 15. srpna 1916, patřil po druhé světové válce k průkopníkům české psychoterapie. Už jako medik se po uzavření vysokých škol zajímal o psychoanalýzu a když po válce dokončil přerušená lékařská studia, zaměřil svou pozornost právě na ni.

V druhé půlce 40. let pobýval v Británii, kde se učil mimo jiné u dcery Sigmunda Freuda Anny. Více než tradiční psychoanalýza ale Knoblocha zaujala myšlenka terapeutických komunit. V 50. a 60. letech se mu přes nesouhlas částí odborné obce podařilo založit komunity v Praze a v Lobči na Kokořínsku. Jako docent pražské lékařské fakulty vychoval řadu následovníků, kteří navázali na jeho práci poté, co Knobloch po srpnu 1968 i s manželkou emigroval. Působil v USA, přednášel na univerzitách v Chicagu a New Yorku, a začátkem 70. let přesídlil do kanadského Vancouveru. Tam mohl snadněji navázat na svou předchozí práci s terapeutickými komunitami.

Začínal v lesním táboře v Haney poblíž Vancouveru, později vybudoval psychoterapeutickou komunitu přímo při vancouverské univerzitní nemocnici. Řadu let působil Ferdinand Knobloch ve vedení psychoterapeutické sekce Světové psychiatrické asociace, mezi roky 1993 a 1996 byl dokonce jejím předsedou. Psychoterapii se nepřestal věnovat ani po odchodu do penze. Knobloch, který patří v psychoterapii ke světově uznávaným veličinám, je také autorem více než dvou stovek odborných prací.

ČTK

 

Ilustrační foto – zdroj: www.psin.cz

 
  • tisk
  • předplatit si